09183752529

ضرورت عضویت اعضای تعاونی ها در نظام صنفی کشاورزی

در تاریخ 96/6/7 در سازمان تعاون روستایی شهرستان بانه جلسه ای در راستای عضویت اعضای تعاونی های تاب شبکه تعاون روستایی در نضام صنفی کشاورزی با حضور ریاست محترم سازمان تعاون روستایی جناب آقای مهندس هیوا مجیدآذر و مسئول امور تشکل ها جناب آقای شاهرخ گلی، عبداله فرجی رئیس نظام صنفی کشاورزی، ناصرصالحی مدیرعامل تعاونی مرغداری، مدیرعامی زنبورداران جلسه ای در سازمان تعاون روستایی برگزار گردید.

ابتدا جناب آقای مجیدآذر در مورد ابلاغ و ضرورت عضویت تعاونی ها در ن.ص.ک بیاناتی ایراد فرمود و سپس عبداله فرجی درمورد اهداف و سیاست ها و نحوه عضویت و مزایای عضویت و بهرمندی اعضا از معافیت سهم بیمه کارفرمایی و دریافت پروانه فعالیت توضیحات لازم را ارائه دادند.

در خاتمه مقرر گردید که جلسه ای با حضور مدیریت جهاد و مسئولین زیربط جهت تشویق و ترغیب و مشارکت اعضای تعاونی ها و نحوه تبلیغ و توجیه و فراخوان اقدام عملی صورت پذیرد.

 

 

دومین نشست با استانداری

  • با تشکیل نظام صنفی کشاورزی استان کردستان؛
موشکافی و بررسی مشکلات کشاورزان کردستانیدر دومین نشست شورای صنفی کشاورزی کردستان، استاندار این استان با تأیید تشکیل این نظام صنفی استان کردستان گفت: باید در بخش تشکل­های کشاورزی در کردستان نمونه و پیشتاز باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، علیرضا شهبازی افزود: اقتصاد کشاورزی کردستان بر پایه کشاورزی بوده و با تقویت بخش کشاورزی می‌توان اقتصاد استان را توسعه داد.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان کردستان نیز در نشست این شورا اظهار داشت: جلسات استانی به‌صورت ماهانه و مستمر و با حضور استاندار کردستان و جلسات شهرستان­ها ماهانه و مستمر با حضور فرمانداران شهرستان­ها برگزار می‌شود.

حبیب‌اله شهسواری با اشاره به اینکه نظام صنفی شهرستان‌های قروه، دهگلان و مریوان محقق شد، خاطرنشان کرد: در جلسه گذشته مقرر شد یک قطعه زمین در اختیار شهرستان مریوان برای احداث نظام صنفی کشاورزی شهرستان مریوان قرار گیرد.

وی ادامه داد: مقرر شد سازمان تعاون روستایی در زمینه بیمه تأمین اجتماعی و تحت پوشش قرار دادن کارگاه‌های کشاورزی که به‌دلیل نبود مجوز مشکل بیمه دارند با مذاکره با تأمین اجتماعی مشکل حل شود.

7500 کشاورز عضو نظام صنفی کشاورزی کردستان شدند

رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان استان کردستان از عضویت هفت‌هزار و 500 نفر در نظام صنفی کشاورزی استان کردستان خبر داد و گفت: اطلاع‌رسانی در این زمینه صورت نگرفته و بسیاری از کشاورزان از وجود چنین بخشی بی‌اطلاع هستند.

عبداله فرجی تصریح کرد: وظیفه این نظام اختصاری و سیاسی برای شخص یا بخشی نیست و حلقه بین بخش‌های استان در بخش کشاورزی بوده و در راستای اساسنامه نظام صنفی در بخش کشاورزی نقش‌آفرینی می‌کند.

وی خواستار اعتبار داشتن پروانه نظام صنفی کشاورزی در ادارات و دستگاه­هایی همچون جهاد کشاورزی، بانک کشاورزی، منابع طبیعی، شرکت نفت، تأمین اجتماعی و سایر دستگاه­ها شد و تأکید کرد: با افزایش اعتبار پروانه­های نظام صنفی کشاورزان مبانی اقتصاد جامعه رشد کرده و موجب تولید بیشتر و ماندگاری بیشتر کشاورزان در روستاها می­شود.

فرجی یادآور شد: مشکل کشاورزان برای بیمه این است که کشاورزان هم کارگر هستند و هم کارفرما و نمی‌توانند بیمه شوند و اگر پروانه‌های نظام صنفی اعتبار داشته باشد، می‌تواند مشکل بیمه کشاورزان را حل کند.

وی با اشاره به اینکه بیمه حق طبیعی یک کشاورز است، افزود: قشر وسیعی از جامعه و شاغلان مشمول بیمه هستند، اما کشاورزان بیمه نمی­شوند و در صورتی که پروانه‌های نظام صنفی جایگزین کارگاه‌ها شود، مشکلات بیمه‌ای حل خواهد شد.

فرجی خاطرنشان کرد: کشاورز با خانواده خود بر روی زمین کار می­کند و زمین همه زندگی او است، اما مشمول بیمه تأمین اجتماعی قرار نمی‌گیرد.

مدیرکل بیمه تأمین اجتماعی استان کردستان نیز در این نشست اظهار داشت: بر اساس بند 100 بودجه 91 مصوبه هیئت وزیران، صنف‌های کشاورزی که دارای مدارک معتبر هستند بیمه شوند و بر­این اساس 148 کارگاه کشاورزی در استان بیمه شدند

قاچاق دام، مشکل حاد کشاورزان مرزی

رئیس هیأت مدیره نظام صنفی کشاورزان استان کردستان یکی از معضلات و مشکلات بخش کشاورزی را قاچاق دام در استان به‌ویژه در شهرستان‌های بانه و سقز برشمرد و ادامه داد: هر شب هزاران رأس دام از منطقه خارج و لطمات زیادی به کشاورزان وارد می‌کند.

فرجی تصریح کرد: در مورد سرقت سرچاهی و خانه‌باغ­ها، به نیروهای انتظامی منعکس شده که با سارقان برخورد قانونی شود.

وی با اشاره به اینکه تفکیک دامدار از قاچاقچی بسیار مشکل است، یادآور شد: اگر جهاد کشاورزی یک تیم برای شناسایی و بازرسی بفرستد و با تأیید پروانه‌های نظام صنفی از سوی جهاد کشاورزی بلاتکلیفی مرزنشینان از وضعیت دامداری معضل قاچاق دام کمتر می‌شود.میزان خسارت بیمه محصولات کشاورزی فله‌ای است

رئیس نظام صنفی کشاورزی شهرستان بیجار نیز سخنان خود را با گلایه از فرماندار این شهرستان آغاز کرد و گفت: با وجود اینکه در سال جاری دو جلسه را با حضور استاندار کردستان تشکیل داده‌ایم تاکنون موفق به تشکیل جلسه‌ای با فرماندار بیجار نشده‌ایم.

سیروس رحیمی به بیان مشکلات کشاورزان بیجاری پرداخت و تأکید کرد: عدم آگاهی از میزان خسارت واردشده و پرداخت دیرهنگام خسارت‌های وارده به محصولات کشاورزی از مهمترین مشکلات کشاورزان است.

نماینده نظام صنفی بیجار اظهار داشت: کشاورزان به نحوه پرداخت بیمه کشاورزی معترض هستند، زیرا خسارت‌های محصولات کشاورزی از طریق بیمه منطقه‌ای اعلام شده عادلانه نبوده و کشاورزانی که بیشترین خسارت را دیده‌اند با کشاورزانی که کمترین خسارت را دیده‌اند یک اندازه بیمه دریافت می‌کنند.

رحیمی همچنین گفت: کشاورزی که 100 هکتار زمین کشاورزی دارد با کشاورز صاحب یک هکتار زمین به یک میزان سوخت دریافت می‌کنند که لازم است در این رابطه مسئولان تجدید نظری داشته باشند.

وی افزود: علاوه بر بیمه توزیع سوخت برای کشاورزان متناسب با زمین‌های کشاورزی و اندازه آن نیست.

رحیمی خاطرنشان کرد: برای هر کشاورز بدون در نظر گرفتن میزان زمین‌ها و ادوات او یک‌هزار و 500 لیتر در نظر گرفته شده و برای دریافت دو بار سوخت کشاورز باید هر دفعه به جایگاه برود.

وی با اشاره به اینکه سندهای مشاء به‌عنوان وثیقه قبول از طریق بانک مورد قبول قرار نمی‌گیرد، ادامه داد: شرایطی که بانک کشاورزی اعلام کرده است برای کشاورزان امکان‌پذیر نیست.

نماینده نظام صنفی بیجار با تأکید بر اینکه پیش پا افتاده ترین تراکتور 30 میلیون تومان قیمت دارد، تصریح کرد: وام‌های بانک کشاورزی کفاف تهیه یک تراکتور را هم ندارد چه برسد به اینکه کشاورزان کشاورزی را توسعه دهند.

رحیمی یادآور شد: کشاورزان خواستارند وام‌هایی که از محل خشکسالی بوده و یا وام سرمازدگی محصولات کشاورزی داشته به مدت دو سال استمهال داده شود.

موضوعات پراکنده و خارج از اختیار است

مدیر ستادی بانک کشاورزی در پاسخ به این مورد گفت: واقعیت این است که مادامی موضوعات پراکنده و خارج از اختیارات مطرح می‌شود، مشکلات همچنان وجود دارد.

محمدجمیل ویسی افزود: هرکدام از صنف‌ها، تشکل‌ها و اتحادیه‌های مختص به خود داشته باشند و تشکل تشکیل دهند تا مشمول تسهیلات قرار بگیرند و کارشان با تأخیر کمتری انجام بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: محصول توت‌فرنگی چون تشکل ندارد، نتیجه‌بخش نیست و باید کارها روح داشته باشد و باید تک‌تک بخش‌ها صنف تشکیل دهند تا از امکانات برخوردار شوند.

مدیرکل شرکت منطقه‌ای نفت استان کردستان نیز با اشاره به اینکه در تأمین سوخت یارانه‌ای استان هیچ نقشی ندارد، اظهار داشت: استان مکلف است بر اساس پارامترها نسبت به تقسیم استانی عمل کند.

فریدون یاسمی تصریح کرد: به هر تراکتور به هر میزان و بر اساس درخواست جهاد کشاورزی بوده و شورای اسلامی روستا فعالیتی در این باره نداشته است.

اطلاع رسانی بخش کشاورزی ضعف دارد

رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی استان گفت: در حال حاضر ضعف اطلاع‌رسانی بخش کشاورزی را با مشکل روبه‌رو کرده است.

فرجی ادامه داد: از رسانه ملی استان خواهشمندیم مشکلات و مسائل کشاورزی را تحت پوشش قرار دهد و دستگاه ای اجرایی بخش اطلاع‌رسانی خود را تقویت کنند.

یکی از اعضای بخش خصوصی نیز اظهار داشت: اطلاع‌رسانی برای کشاورزان یک امر ضروری و حیاتی است.

مرادی یادآور شد: کمک از طرف صداو سیمای استان برای معرفی محصول توت‌فرنگی جهت حمایت از این محصول بومی استان می­تواند به شایعات در مورد آن خاتمه دهد.

214شغل برای دریافت پروانه صنفی کشاورزی شناسایی شد

رئیس نظام صنفی کشاورزی کردستان تأکید کرد: 214 شغل در بخش کشاورزی برای دریافت پروانه صنفی شناسایی شده است.

فرجی در جلسه شورای صنفی کشاورزان کردستان در سنندج، گفت: تشکیلات نظام صنفی کشاورزی از سال 87 شکل گرفته، اما از سال 88 فعالیت آن آغاز شده است.

وی افزود: این نظام براساس مصوبه هیئت وزیران و مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و کاملاً قانونی است.

فرجی در پایان خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از تخلیه روستاها و مهاجرت روستاییان به شهرها باید در کشاورزان انگیزه لازم ایجاد شود که این مهم توسط نظام صنفی با حمایت مسئولان قابل تحقق است.

جلسه اول نظام صنفی در استانداری

استاندار کردستان:

توجه به کشاورزي استان، زمينه ساز توسعه همه جانبه کردستان است

خبرگزاري موج - توجه به بخش کشاورزي و تلاش براي رونق گرفتن اين حوزه زمينه ساز توسعه همه جانبه استان است.
به گزارش خبرگزاري موج، عليرضا شهبازي در جمع نماينده گان نظام صنفي کشاورزان استان کردستان با بيان اين مطلب اظهار داشت: موقعيت جغرافيايي و آب و هوايي استان، وجود زمين هاي حاصلخيز واستعدادهاي درخشان بخش کشاورزي شرايط را براي رونق بخشيدن اين حوزه مهم مهيا کرده است.
وي تصريح کرد: همه دستگاه هاي اجرايي سطح استان بويژه متوليان بخش کشاورزي بايد با تمام توان و بکارگيري همه امکانات استان شرايط را براي حمايت از کشاورزان فراهم کنند.
شهبازي عنوان کرد: کشاورزان کردستاني در کمال صداقت، يکرويي مظلومانه و بي صدا باهمت براي خدمت به جامعه و کمک به توليد داخلي زحمت مي کشند، بنابراين همه مسوولين دستگاه هاي اجرايي مرتبط با اين حوزه بايد با نهايت احترام دربرخورد به اين افراد، کار آنها را پيگيري کنند.
استاندار کردستان گفت: همه فرمانداران و بخشداران سطح استان موظفند بانهايت احترام کشاورزان و نماينده گان آنها را در نظام صنفي کشاورزان بپذيرند و درجهت رفع مشکلات آنها درادارات و بانکهاي سطح شهرستان و بخشها شخصا پيگيري کنند.
وي با انتقاد شديد از برخورد مديران و کارشناسان ادارات و بانکهاي شهرستانها و بخش ها با کشاورزان افزود:در خط مشي و نحوي مديريتي ما، فخر فروشي از سوي مديران و کارشناسان دستگاههاي استان هيچ معنايي نداشته و ندارد، در صورت مشاهده آن درمقابل ارباب رجوع با مدير آن دستگاه به شدت برخورد مي شود.
استاندار کردستان با اشاره به اهميت موضوع رفع مسايل و مشکلات حوزه کشاورزي استان ،دستور تشکيل شوراي نظام صنفي کشاورزان کردستان را صادر کرد و گفت: براي انجام کارهاي اين شورا بصورت مستمر هرماه يک جلسه در استان باحضور خودشان برگزار شود ونماينده گان نظام صنفي کشاورزان در شوراي اداري شهرستانها و رييس نظام صنفي کشاورزان استان نيز براي برقراري ارتباط با ساير دستگاه هاي اجرايي درجلسه هاي
شوراي اداري حضور داشته باشند.
وي بيان کرد: فرمانداران و بخشداران با همکاري نيروي انتظامي موظفند نسبت به برخورد با سارقان وسايل کشاورزان منطقه تلاش کنند وکشاورزان و مردم منطقه نيز درحذف اين مشکل نهايت همکاري را داشته باشند.
استاندار کردستان گسترش بيمه محصولات کشاورزي ،تلاش برا تجهيز کردن امکانات کشاورزي،اعمال تخفبف ويژه اعضاي نظام صنفي کشاورزان استان در تعيين قيمت بهاء برق کشاورزي ضروري خواند و برآن تاکيد کرد.
وي فراهم کردن شرايط بهره برداري لازم از آب سد هاي استان براي بخش کشاورزي را مهم دانست و بر انجام آن از سوي متوليان امر تاکيد کردو اظهار داشت: با اتمام طرح هاي در دست اقدام بخش سد سازي وانتقال شبکه آب به زمين هاي حاصلخيز شرق استان ،کشاورزي منطقه آينده روشني دارد.
استاندار کردستان افزود: با توجه به مرزي بودن استان مسوولين حوزه اقتصاد بايد شرايط صادرات محصولات کشاورزي و طيور را از مرزهاي استان در اولويت کارهاي خود قرار دهند.
شهبازي بيمه کردن همه کشاورزان اعم از کارفرمايان و کارگران را از سوي تامين اجتماعي يکي از خواسته هاي دولت و کشاورزان دانست و برتحقق اين مهم از سوي شوراي نظام صنفي کشاورزان تاکيد کرد.
در اين نشست صميمي اعضاي نظام صنفي کشاورزان کردستان حاضر در جمع مسايل و مشکلات خود را با استاندار در ميان گذاشتند و براي رفع آنها دستورات لازم صادر شد.

جلسه با رئیس سازمان

تشکیل جلسه نظام صنفی کارهای کشاورزی استان کردستان

جلسه نظام صنفی کارهای کشاورزی استان کردستان با حضور حسن نژاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، معاونین و مدیران سازمان و مسئولین دادگستری و منابع طبیعی و بانک کشاورزی و تأمین اجتماعی و مدیر و معاون فنی بازرگانی سازمان استان و اعضاء هیئت مدیره نظام صنفی استان در محل سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار گردید. شهسواری مدیر تعاون روستایی استان اهداف نظام صنفی و اقدامات انجام شده را برای حاضرین تشریح و اعلام آمادگی نمود سازمان با استفاده امکانات موجود سازمان و شبکه آماده همکاری با این نظام نوپا خواهد بود و از ادارات و سازمان­های ذیربط خواستار کمک و مساعدت و به رسمیت شناختن جایگاه این نظام شد و در ادامۀ جلسه اعضاء نظام صنفی موارد ذیل مطرح گردید.

1- اهداف نظام صنفی کارهای کشاورزی کمک به ادارات و سازمان­ها می­باشد نه مخالفت

2- به رسمیت شناختن پروانه بهره­برداران بخش کشاورزی و امور دام ... توسط ادارات و سازمانها

3- اجراء ماده 100 در رابطه با قانون تأمین اجتماعی

4- شرکت اعضاء نظام صنفی در جلسات استانی و شهرستانی و شورای اداری

5- تبلیغات از طریق جراید و رسانه های محلی و صدا و سیما خواستار شدید

6- ارزش پروانه های نظام صنفی توسط سازمان نظام مهندسی تأییدگردد

7- حذف امورات موازی بخش دولتی و خصوصی

حسن نژاد ضمن ابراز خرسندی از دیدار با نماینده کشاورزان و باغداران ( اعضاء نظام صنفی ) ضمن اعلام همکاری و ابلاغ به ادارات و فرمانداریهای و مدیریتها و سازمانهای تابعه جهت حمایت و واگذاری وظایف تصدی گری سازمان جهاد کشاورزی ؛ پیگیری اجراء ماده 100 تأمین اجتماعی از طریق وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی و نظام صنفی مرکز و کارگروه های تخصصی جهت صدور و میزان ارزش پروانه نظام صنفی تشکیل شود.مصوبات جلسه نظام صنفی کشاورزی استان کردستان با استاندار کردستان

مصوبات جلسه نظام صنفی کشاورزی استان کردستان با استاندار کردستانجلسه مشترک نظام صنفی کشاورزی استان کردستان با مهندس شهبازی استاندار کردستان در محل استانداری تشکیل شد.در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر حاضران،مصوباتی اتخاذ گردید که برخی از آنها عبارت بودند از:1-پیگیری تخصیص بودجه سال جاری برای اجرایی شدن قانون معافیت بیمه کارفرمایی از طریق استاندار کردستان

2-لحاظ پروانه های صادره توسط نظام صنفی بعنوان مدرک معتبر جهت ارائه خدمات تمامی سازمان ها و ادارات دولتی و بانک ها

3-عضویت رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان در جلسات شورای اداری استان و رئیس هیات مدیره شهرستان در جلسات شورای اداری شهرستان

4-هماهنگی های لازم سازمان تعاون روستایی استان با فرمانداران جهت تشکیل جلسه ماهیانه نظام صنفی شهرستان

5-ابلاغ استاندار کردستان به فرمانداران شهرستان های تابعه جهت به رسمیت شناختن پروانه های صادره نظام صنفی جهت ارائه هر گونه خدمات

6-همکاری سازمان جهاد کشاورزی و سایر سازمان ها و ادارات کل مرتبط با نظام صنفی کشاورزی و به رسمیت شناختن پروانه ها

7-تشکیل جلسه در ارتباط با توزیع سهمیه سوخت کشاورزی بخصوص از طریق فروشندگی های روستایی با حضور مسئولان ذیربط در شهرستان بیجار

8-حضور دو نفر عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان در جلسه آتی بیمه محصولات کشاورزیاین جلسه با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی، مدیر سازمان تعاون روستایی، مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، سرپرستی شعب بانک کشاورزی، مدیرعامل پخش فرآورده های نفتی منطقه کردستان و کارشناس دفتر امور تشکل های کشاورزی سازمان تعاون روستایی و اعضای هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان کردستان در تاریخ 12 خرداد ماه 92 برگزار شد.

مقالات دیگر...

  1. جلسه با رئیس سازمان

آمار بازدیدکنندگان سایت

3033259
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
9256
20363
69553
2814101
393577
312909
3033259

آی‌پی شما: 54.167.29.208
امروز: چهارشنب، 02 اسفند 1396 - ساعت: 11:12:40

درباره ما

مدیر سایت: عبدالله فرجی

ایران - کردستان

09183752529

تلگرام مدیریت

admin@nsk-kurdistan.com

abdollahfaraji35@yahoo.com

تنظیمات فریم ورک

رنگ پیش فرض قالب را انتخاب نمایید:

فونت گوگل

منو فونت
بدنه فونت
عنوان فونت

بدنه

رنگ پس زمینه
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

عنوان وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

منو وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

وراپر اصلی

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

درج وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

دکمه وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
 
Top of Page