09183752529

باغداران

دلالان دست رنج باغداران کردستانی را به یغما می برند

استان کردستان، با وجود آب و هوای مناسب و شرایط اقلیمی زمینه لازم را برای کشاورزی و باغداری در استان فراهم کرده است، به طوری که بخش عمده‌ای از مردم این استان اکثراً به کار کشاورزی مشغول هستند و از این طریق امرار معاش می‌کنند.
کردستان با وجود کشاورزانی سخت کوش توانسته در زمینه تولید محصولات باغی در کشور حرفی برای گفتن داشته باشد و بیشترین میزان تولید برخی از میوه‌ها را از جمله توت فرنگی در کشور به خود اختصاص دهد.
کشاورزان کردستانی سالانه میوه‌های دانه دار و هسته دار زیادی از جمله انگور، توت فرنگی، گردو، آلو، گیلاس، سیب و گلابی تولید کرده و آن را روانه بازار می کنند، تا به مصرف مردم در نقاط مختلف استان و کشور برسد.
سالانه بیش از 200 هزارتن محصولات باغی در کردستان تولید می شود
مدیر امور باغبانی کردستان گفت: سالانه 260 هزار تن محصولات باغی در کردستان تولید می شود.
اردشیر پور حبیبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کردستان، اظهارداشت: در حال حاضر سطح زیر کشت محصولات باغی استان 36 هزار هکتار است که از این میزان محصولات زیادی تولید می شود.
وی با اشاره به اینکه از میزان سطح زیر کشت محصولات باغی 3600 هکتار آن میوه های دانه دار است، افزود: همچنین 6400 هکتار از باغات کردستان زیر کشت محصولات هسته دار است.
مدیر امور باغبانی استان کردستان اضافه کرد: 13 هزار هکتار از باغات کردستان زیر کشت محصول انگور و 7300 هکتار و توت فرنگی 2250 هکتار رفته است.
پورحبیبی با اشاره به اینکه سال گذشته 630 هکتار باغ با اعتباری بالغ بر 22.5 میلیارد ریال احداث شده است، بیان کرد: همچنین از محل تسهیلات بخش توسعه کشاورزی 18 میلیارد ریال تسهیلات به این بخش اختصاص یافت.
مدیر امور باغبانی استان کردستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 25 هزار تن گردو، 28 هزار تن توت فرنگی و 105 هزار تن انگور از باغ‌های کردستان تولید می شود که مقداری از این میوه‌ها به مصرف استان می رسد و مابقی به استان‌های اطراف صادر می شود.
پورحبیبی در پایان با اعلام اینکه سال گذشته 540 هکتار از باغات کردستان اصلاح و جایگزینی انجام شده است، یادآور شد: برای این کار هفت میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شد که شش میلیارد و 500 میلیون ریال آن از محل تسهیلات بخش کشاورزی و یک میلیارد ریال آن نیز از کمک‌های اعتبارات عمرانی تامین شده است.
وجود دلالان و به یغما بردن بخشی از دست رنج باغداران از عمده مشکلات باغداران کردستانی است
عبدالله فرجی رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کردستان، گفت: وجود دلالان و واسطه گران و به یغما بردن بخشی از دست رنج باغداران از عمده مشکلات باغداران کردستانی است.
وی اظهار داشت: متاسفانه عدم نظارت کافی بر تعیین قیمت محصولات باغداران، فرصتی برای سودجویی دلالان در این راستا شده است.
وی با اشاره به اینکه طبق اساسنامه کار نظارت بر تعیین قیمت محصولات به عهده نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی است، افزود: در صورت اینکه این کار به عهده نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی باشد، دیگر دست دلالان از بازار میوه و سودجویی آنها کوتاه می شود.
فرجی با بیان اینکه متاسفانه تا کنون این نظام نتوانسته بر کار تعیین قیمت محصولات نظارت داشته باشد، ادامه داد: امیدواریم مسئولان در زمینه شناساندن نظام صنفی به کشاورزان اقدامات اساسی را انجام دهند.
وی تصریح کرد: باید در راستای فراگیر کردن دوره‌های ترویجی در رابطه با آشنایی کامل کشاورزی از دانش نوین باغداری و تخصص فنی گام های اساسی برداشت.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان با اشاره به اینکه دور بودن از مراکز عمده فروش محصولات باغی از دیگر مشکلات باغداران کردستان است، افزود: در این رابطه تسهیل در امر صادرات محصولات باغی به کشور همسایه عراق و دایر کردن غرفه عرضه مستقیم محصولات باغی در سلیمانیه پیشنهاد می شود.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان با بیان اینکه کمبود آب، عدم مراکز پمپاژ و تامین آب از منابع آبی و سدها از دیگر مشکلات باغداران است، خاطرنشان کرد: باغداران این استان همچنین به دلیل گرانی سم عدم دسترسی به سم‌های تاثیرگذار را دارند.
فرجی در پایان به خسارت‌های ناشی از سرمازدگی و خشکسالی باغ های استان اشاره کرد و یادآور شد: درحال حاضر برای احداث و احیای باغات موجود کمبود اعتبار و تسهیلات وجود دارد.

آمار بازدیدکنندگان سایت

3033206
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
9203
20363
69500
2814101
393524
312909
3033206

آی‌پی شما: 54.167.29.208
امروز: چهارشنب، 02 اسفند 1396 - ساعت: 11:12:34

درباره ما

مدیر سایت: عبدالله فرجی

ایران - کردستان

09183752529

تلگرام مدیریت

admin@nsk-kurdistan.com

abdollahfaraji35@yahoo.com

تنظیمات فریم ورک

رنگ پیش فرض قالب را انتخاب نمایید:

فونت گوگل

منو فونت
بدنه فونت
عنوان فونت

بدنه

رنگ پس زمینه
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

عنوان وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

منو وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

وراپر اصلی

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

درج وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

دکمه وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
 
Top of Page