09183752529

دلالان گندم

فارس گزارش می دهد

ساقه نازک گندم‌های کردستان زیر داس تیز دلالانآغاز فصل برداشت گندم سال‌هاست که مصادف می‌شود با رویش قارچ‌گونه دلالان در کردستان و امسال نیز این افراد سودجو زودتر از موعد مقرر داس هایشان را برای درو کردن گندم های استان تیز کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، قبل از قدم‌نهادن کشاورزان به مزارع برای برداشت حاصل دست رنجشان دلالان زودتر از آنها کلاه به دست در مزارع کمین کرده بودند تا بار دیگر با دادن قیمتی بالاتر از نرخ تضمینی به این قشر زحمتکش گندم آنها را خریداری کنند.

گندم‌کاران زیادی در کردستان ‌هم‌چون دیگر هم قطارانشان در سایر نقاط کشور قیمت تضمینی اعلام شده از سوی دولت را کمتر از قیمت تمام شده خود می‌دانستند لذا به دلیل بالابودن قیمت پیشنهادی از سوی دلالان تن به فروش گندم‌هایشان به این افراد دادند غافل از اینکه این سودجویان همواره به دنبال منفعت خویش‌ و گذاشتن کلاه‌های گشادی سرشان هستند.

دلالان گندم را از کشاورزان کردستانی به نرخ هر کیلوگرم750 تومان و گاهی هم شنیده شد که در ابتدا 780 تومان و حتی بیشترهم خریداری کردند ولی با محاسبه 2 درصد افت وزنی به این معنا که به ازای کل وزن محموله گندم 2 درصد کسر می‌کردند.

بعد از گذشت مدتی از شروع برداشت کم‌کم نرخ پیشنهادی دلالان نیز نزول یافت و کشاورزان نیز اقدام به فروش گندم‌هایشان به دولت کردند ولی گویا این تب موقتی بود که روی‌ داد چراکه بعد از اعلام افزایش 80 تومانی قیمت تضمینی گندم در هر کیلوگرم از سوی دولت بار دیگر دلالان به تب و تاب افتادند.

خبر افزایش قیمت تضمینی گندم بسیار زودتر از گوش کشاورزان به دلالان رسید و قبل از اینکه این خبر عمومی شود این سودجویان به سرعت با پرداخت بیعانه‌ای به کشاورزان گندم‌های آنها را به قیمت 750 تومان در هر کیلوگرم خریداری کردند.

داس‌های دلالان، گندم‌های بیشتر کشاورزان استان از جمله شهرستان‌هایی مثل بانه را بسیار زودتر و تیزتر از دولتی‌ها درو کردند.

میزان سطح زیرکشت گندم در شهرستان بانه در سال زراعی 92-91،3 هزار و 800 هکتار از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام شده که از این سطح 800 هکتار آن گندم آبی و مابقی دیم است که اگر فقط گندم دیم را با میانگین عملکرد یک تن در هکتار محاسبه کنیم میزان برداشت گندم در این شهرستان 3 هزارتنبایدباشد.

حال با وجود میزان عملکرد ذکر شده تنها 231 تن گندم از سوی کشاورزان بانه‌ای تا تاریخ 29 تیر به مراکز خرید گندم تحویل داده شده است، مابقی گندم‌ها کجاست؟.......درست حدس زدید در انبار سودجویان.

عدم ابلاغ قیمت فروش گندم از سوی دولت عامل موثری در عدم ورود دلالان داشت

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان با بیان اینکه قمیت خرید و فروش گندم به صورت ملی توسط دولتی ابلاغخواهد شد، معتقد است عدم ابلاغ قیمت فروش گندم امسال تاکنون از سوی دولت عامل مؤثری درحضورکمرنگ افراد سودجو و دلال بوده است.

جمال صالحی عنوان کرد: قیمت فروش گندم توسط شرکت‌های خدمات بازرگانی دولت به خبازی‌ها و کارخانجات آرد در سال زراعی گذشته 465 تومان بود.

وی خاطرنشان کرد: کمیسیون خرید گندم استان تلاش خود را در راستای خرید گندم به صورت تضمینی و جلوگیری از ورود گندم به چرخه غیرمصرف انسان از جمله خوراک دام و طیور و برخورد با افراد سودجو و دلال به کار بسته و می‌گیرد.

وی با بیان اینکه افراد سودجو و دلال از شگرد جدیدی با عنوان افت وزنی از کشاورزان گندم مازاد بر نیاز را خریداری می‌کنند، اظهارداشت: دلالان که یک تا 2 درصد افت وزنی را از محموله گندم محاسبه می‌کنند در صورتیکه در مراکز خرید گندم این عمل صورت نمی‌گیرد.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان با اعلام اینکه تا دیروز 100 هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان استان خریداری شده است، تصریح کرد: بیشترین و کمترین خرید گندمدراستان مربوط به شهرستان بیجار به میزان بیش از 42 هزارتن وبانه 231 تن است.

صالحی بیان داشت: با افزایش 80 تومان در هر کیلوگرم قیمت تضمینی گندم از سوی دولت کشاورزان رغبت و تمایل بیشتری برای تحویل گندم‌هایشان به مراکز خرید گندم پیدا کردند( البته منظور ایشان کشاورزانی است که از دست دلالان سُر خورده‌اند و یا به عبارتی دست این سودجویان به آنها نرسید و از افزایش قیمت تضمینی گندم باخبر شدند.)

کشاورزان از عدم دخالت آنها در تعیین قیمت خرید تضمینی گندم ناراضی‌اند

رئیس نظام صنفی کشاورزان کردستان از عدم دخالت کشاورزان در قیمت‌گذاری تضمینی گندم گلایه کرد و به خبرنگار فارس در سنندج گفت: معتقدم عدم دخالت کشاورز و تولیدکننده در قیمت‌گذاری مغایر با اصول جلب مشارکت گسترده مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

عبدالله فرجی ادامه داد: این امر موجب ناهماهنگی بین کشاورزان و دولت می‌شود و کشاورزان به دلیل اینکه کار کارشناسی در این رابطه صورت نمی‌گیرد ناراضی هستند.

وی بیان داشت: دولت چطور حاضر می شود گندم را به قیمت هر کیلوگرم بیش از 1300تومان وارد در حالیکه قیمت خرید تضمینی گندم را 720 تومان تعیین می کند.

وی با اشاره به اینکه به گفته کارشناسان قیمت تمام شده گندم برای کشاورزان حدود 850 تومان است، خاطرنشان کرد: افزایش 80 تومانی گندم از سوی معاون وزیر جهاد کار مطلوبی بود چرا که تا حدودی جلوی دلالان را گرفت هر چند در این میان تعداد زیادی از کشاورزان متضرر شدند چراکه قبل از اعلام این افزایش گندم‌هایشان را بهدلالان فروخته بودند.

رئیس نظام صنفی کشاورزان کردستان اظهار داشت: اگر دولت کشاورزان را راضی کند واسطه‌ها و دلالان هم خود به خود حذف می‌شوند.

فرجی بیان داشت: نظام صنفی کشاورزی به عنوان تشکیلاتی قانونمند فعالیت خود را آغاز کرده که می‌تواند اهرم مناسبی بین دولت و کشاورزان باشد اگر در مراجع تصمیم‌گیری دخالت داده شود.

وی تصریح کرد: دخالت‌دادن نظام صنفی کشاورزان به عنوان نماینده تمامی کشاورزان در نرخ‌گذاری محصولات کشاورزی باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد تا دست دلالان از این بازتر نشود.

وی افزود: بسیاری از کارخانجات خود قیمت محصولاتشان را تعیین می‌کنند به طوری که هر روز شاهد قیمت‌های متفاوتی از این محصولات در بازار هستیم و هر بار مدیران کارخانجات برای این افزایش قیمت‌ها دلایلی هم‌چون افزایش نرخ دلار و غیره را مطرح و کار خود را توجیه می‌کنند ولی در این میان تنها کشاورزان صدایشان به جایی نمی‌رسد.

رئیس نظام صنفی کشاورزان کردستان اضافه کرد: جهاد کشاورزی با همکاری نظام صنفی باید در مورد تولیدات کشاورزی و قیمت آنها تصمیم گیری کنند و شرکت‌های بازرگانی دولت نباید نقشی در قیمت‌گذاری محصولات باغی و زراعی داشته باشند.آمار بازدیدکنندگان سایت

3033246
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
9243
20363
69540
2814101
393564
312909
3033246

آی‌پی شما: 54.167.29.208
امروز: چهارشنب، 02 اسفند 1396 - ساعت: 11:12:36

درباره ما

مدیر سایت: عبدالله فرجی

ایران - کردستان

09183752529

تلگرام مدیریت

admin@nsk-kurdistan.com

abdollahfaraji35@yahoo.com

تنظیمات فریم ورک

رنگ پیش فرض قالب را انتخاب نمایید:

فونت گوگل

منو فونت
بدنه فونت
عنوان فونت

بدنه

رنگ پس زمینه
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

عنوان وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

منو وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

وراپر اصلی

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

درج وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

دکمه وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
 
Top of Page