09183752529

بیش از145 هکتار از جنگلها و مراتع با دهها هزار جاندار در شهرستان بانه طعمه حریق شدند.                                                      

بیش از145 هکتار از جنگلها و مراتع با دهها هزار جاندار در شهرستان بانه طعمه حریق شدند.

جنگل مایه حیات و زیستگاه هزاران جاندار و مایه آرامش روح و روان انسان به عنوان بزرگترین هدیه خداوند و نخستین دوست بشر همچنان در میان شعله های آتش میسوزد.

درختانی که وجودشان سرشار از نعمتهای بیشمار خداوند است ،درختانی که علاوه بر خواص درمانی بسیار مهم ازجمله بواسیر ،انواع اسهال ،کم خونی ،تقویت عمومی بدن، از نظر اقتصادی هم تولید مازوج ، بلوط،گزنگبین و ....امن ترین و بهترین مکان برای حیات پرندگان ،خزندگان ، جانواران،تولید مثل و بقای آنهاست .

جنگل زیباترین و شاداب ترین تفریح گاه سالم بشر، با مناظر وصف ناپذیری چون مخملی سبز چشم هر بیننده ای را خیره و نوازش میکند .

درختانی که میتوانند منبع غذایی بسیار ارزشمندی برای حیوانات باشند و حتی آرد شده میوه درخت بلوط به عنوان غذا استفاده میشود.

درختانی که در یک هکتار5/2 تن اکسیژن تولید و 68 تن گرد و غبار را درخود رسوب میکنند ، درختانی که نفوذ پذیری آب را 40برار کرده و از همه مهمتر پالایش هوا و تولید و تامین اکسیژن مورد نیاز انسان را فراهم مینمایند وتنها درختان هستند که میتوانند هوای تنفسی انسانها را پاک و قابل تحمل نمایند.

درختان مقاومی که تحت سخت ترین شرایطی بی آبی و خشکسالی همچنان سرسبز و پرطراوت و بانشاط مظهر تواضع و آرامش و حیات و عامل اصلی جلوگیری از فرسایش خاک و غنی کردن آن هستند.

برای اینهمه نعمت ،کسی بهایی پرداخت نکرده ،رنجی متحمل نشده ، جرعه ای آب پای درختی نریخته ،...نه در خاک کسی ، نه برای شخصی ، نه ارث و میراث کسی ....جنگل تنها یک هدیه است،هدیه ای از خداوند برای بشریت ، امانتی گرانبها برای ما و نسلهای آینده ...

جنگل مدیون کسی نیست ولی همه مدیون جنگل هستیم ،نمیخواهد دین ادا کنی ،استفاده ببر ، لذت ببر ، زندگی کن و فقط نابود نکن !!! آیا کار سختی است ؟!

آیا واقعا همه این را نمیدانیم ؟! اگر میدانیم ولی خاموش و بی تفاوت تنها نظاره گر این فاجعه هستیم پس گناهکار واقعی هستیم ...

آیا میتوان به خدا ایمان داشت ولی به نعمتهای بیکرانش ارج نگذاشت ؟!چرا پایانی برای این تراژدی غم انگیز وجود ندارد؟ تا کی باید نظاره گر شعله های آتش سرکشی باشیم که با دستهایی پلید و ناپاک عده ای کوردل از خدا بی خبر موجب نابودی ثروت و سامان ملی و سوختن هزاران جاندار در آتش باشیم "سوزاندن طبیعت یعنی به آتش کشیدن زندگی"

بگذار بگوییم از درختانی که مظلومانه در تواضع خود میسوزند ، از پرندگانی که بی آشیانه میشوند یا در آشیانه می سوزند.... از زنبور عسلی که برای چیدن شهد در شعله های آتش می سوزد ، از پروانه ای که از سوختن گل خاکستر شد ، از هزاران جاندار کوچک و بزرگی ، از هزاران تخم و جوجه هایی که فریادشان در گلو خفه شد.

بگذار از سوختن پر پرواز کبوتران سفید بگویم.....

این نه شعر است و نه نثر ،داستان هم نیست متاسفانه واقعیت تلخی است که مدام به طور معمول در گوشه و کنار شاهد آن هستیم و شاید حوصله نگاه کردن هم نداشته باشیم.

راستی چرا کسی خم به ابرو نمی آورد؟ چرا هیچ کس خود را در قبال این فاجعه متعهد و مسئول نمیداند ، چه بر سر ما آمده؟ ما به ما به عنوان یک انسان در کجای این معادلات قرار داریم و چه رسالتی بر دوش داریم ؟

چرا در سابق این آتش سوزی ها بسیار به ندرت اتفاق می افتاد ؟ شاید نمی دانستند جنگل تا این حد مفید است اما بدون شک میدانستند چه از نظر اقتصادی و چه از نظر زیست محیطی بدون جنگل زندگی بسیار سخت و غیر قابل تحمل است بنابراین در حفظ و حراست آن بسیار جدی تر بودند .

این فاجعه کارنامه درخشانی نیست، باید مردم را ازخواب غفلت بیدار کرد ،"سکوت گناهی بر گردن همه ما است."

پس باید جدا ً آسیب شناسی کرد و بایک عزم ملی جلو این فاجعه را گرفت.( تصمیماتی که درچهارچوب سالنهای اداری اتخاذ میشود در همانجا و برروی کاغذ باقی خواهد ماند.)

حفظ و حراست از جنگل و مرتع نیازمند یک برنامه ریزی جامع و واقع بینانه وبا تلاش در جهت جلب مشارکت گسترده مردم امکان پذیر است.

در این راستا اداره منابع طبیعی شهرستان بانه با کمترین امکانات و با تلاش شبانه روزی هرچه در توان داشته در طبق اخلاص گذاشته و به حق نقش بسیار موثری ایفاء نموده که جای تقدیر و تشکراست .... اما جلوگیری از این فاجعه به هیچ عنوان در توان و ظرفیت یک یا چند اداره نیست.

و هرگز نباید چنین تصور کرد که جلوگیری از آتش سوزی تنها وظیفه اداره منابع طبیعی است .

اگرچه متاسفانه این ذهنیت( برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت) به وجود آمده.

جلوگیری از آتش سوزی نیازمند جلب مشارکت و گسترده مردم و کلیه ادارات و ارگانهای دولتی است

وظیفه اداره منابع طبیعی مدیریت است نه حفظ و حراست ،پاسداری از این منابع ملی وظیفه مردم است و برای این مهم باید به مردم توجیه و تفهیم شود تا همه احساس مسئولیت کنند.

باید با ابزار و ساز و کارهای لازم و بسترهای مناسب درمردم ایجاد انگیزه کرد

باید مردم جنگلها و مراتع را مال خود ، سرمایه خود بدانند و آن را به عنوان یک امانت ارزشمند و حیاتی به نسلهای آینده بسپارند ، این نیازمند تدوین قانون و برنامه ریزی جامع است .

باید جنگلها و مراتع را در قالب طرحهای تعریف شده (بر اساس ظوابط قانونمند و جلوگیری از هر گونه سوءاستفاده و سود جویی)تحت مدیریت منابع طبیعی به مردم واگذار کرد و انها را در قبال حفظ و حراست متعهد و مسئول نمود.

متاسفانه مردم منابع طبیعی را در تقابل خود میداند،این تقابل را باید به تعامل و یکدلی تبدیل کرد.

از کلیه مسئولین محترم بویژه استاندار محترم، ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی ،مدیر کل اداره منابع طبیعی و ... استدعا داریم با برنامه ریزی جامع و موثر برای جلوگیری از این فاجعه ضمن تکمیل و تجهیز نمودن اداره منابع طبیعی و تامین اعتبار لازم در راستای جلب مشارکت گسترده مردم و ادارات و ارگانهای دولتی نیروهای نظامی و انتظامی گامهای موثری برداشته شود و ازتمام ابزار و امکانات تبلیغی از جمله صدا وسیما ، رسانه ها،اطلاعیه ها ،نمازجمعه و... استفاده شودو مشخصا درشهرستان بانه جلسه ای با حضور کلیه دارات و ارگانهای دولتی ،نیروهای نظامی و انتظامی ،شهرداری ها ،بخش داران؛ امام جماعت شهرها و روستاهای مرکزی ،شورای بخشهاو.....تشکل های کشاورزی در اسرع وقت برگذار و تدابیر لازم اتخاذ گردد.

علاوه براین ازآنجا که آتش سوزی از جرایم غیر مشهود است از کلیه مسئولین محترم، نیروهای نظامی و انتظامی به ویژه اداره آگاهی مصرانه استدعا داریم از هر امکاناتی( ازجمله مردم) جهت شناسایی و دستگیری عوامل آتش سوزیها استفاده و با این دستان شوم و ناپاک برخورد جدی و قانونی اعمال و به شدت مجازات شوند.

بگذار دستهای مبارکی باشیم برای نوازش نفسهای آرام بشریتعبدالله فرجی

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعیآمار بازدیدکنندگان سایت

3033223
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
9220
20363
69517
2814101
393541
312909
3033223

آی‌پی شما: 54.167.29.208
امروز: چهارشنب، 02 اسفند 1396 - ساعت: 11:12:42

درباره ما

مدیر سایت: عبدالله فرجی

ایران - کردستان

09183752529

تلگرام مدیریت

admin@nsk-kurdistan.com

abdollahfaraji35@yahoo.com

تنظیمات فریم ورک

رنگ پیش فرض قالب را انتخاب نمایید:

فونت گوگل

منو فونت
بدنه فونت
عنوان فونت

بدنه

رنگ پس زمینه
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

عنوان وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

منو وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

وراپر اصلی

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

درج وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

دکمه وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
 
Top of Page