09183752529

مقدمات برگزاری جشنواره بز مرخز

در تاریخ 1396/6/8 در رابطه با جشنواره بز مرخز که در تاریخ 96/6/20 در رایطه با جشنواره بز مرخز که در تاریخ 96/6/20 برگزار میشود جلسه ای در مدیریت جهاد کشاورزی با حضور معاونت محترم جهاد کشاورزی جناب آقای رزگار فرجی مسئول امور دام جناب آقای رفاعی، اداره ترویج جناب آقای محمدزاده، مکانیزاسیون جناب آقای احسنی، جناب آقای خلیلی از سازمان تعاون، جنا ب آقای صادقی از دامپزشکی، انجمن پاژین و عبداله فرجی از نظام صنفی کشاورزی در راستای نحوه برگزاری ارائه پیشنهادات، راهکارها و... برگزار شد.ضمن بحث و تبادل نظر مقرر گردید که در اولین فرصت اکیپی متشکل از دامپزشکی، جهادکشاورزی منابع طبیعی، نظام صنفی ضمن بازدید از پرورش دهندگان به بررسی و جمع بندی مسائل و تشکلات و ارائه در جشنواره بپردازند.

افتتاح کارخانه قارچ اکیاتک روستای گندمان بانه

در تاریخ 96/6/7 بمناسبت گرامیداشت هفته دولت و کارخانه قارچ اُکیاتک گندمان با حضور فرماندار محترم شهرستان بانه جناب آقای فلاحی ریاست سازمان جهاد کشاورزی جناب آقای مهندس ذوالفقاری و معاونین سازمان، معاون مدیرکل بانک کشاورزی استان، مدیر جهاد کشاورزی بانه جناب آقای مهندس کریم شریفی و روًسای ادارات منابع طبیعی، تعاون روستایی، امورآب، میراث فرهنگی، دامپزشکی، بخشداری، روحانیون، بهره برداران و نظام صنفی کشاورزی و ... افتتاح و به بهره برداری رسید.

در این مراسم مدیر جهاد کشاورزی بیانات مبسوطی در مورد کارخانه قارچ میزان سرمایه گذاری اقدامات صورت گرفته ایراد فرمود و در ادامه جناب آقای مهندس سپری معتونت محترم سازمان جهاد کشاورزی مسائل مهم و حائز اهمیتی درمورد تولید و توسعه بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی تکمیلی و... و ضرورت سرمایه گذاری بخش خصوصی بیان فرمودند.

و در ادامه عبداله فرجی رئیس نظام صنفی کشاورزی ضمن عرض خیرمقدم و تشکر و قدردانی از حضور فرماندار و تلاشهای بیدریغ و مسئولانه ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی جناب آقای مهندس ذوالفقاری و مجموعه مدیریت جهاد کشاورزی و خیرمقدم و قدردانی از تلاشهای سازمان تعاون روستایی و ادارات دولتی بر ضرورت ساماندهی و سازماندهی کشاورزان در تشکل قانونمند نظام صنفی کشاورزی مشارکت گسترده و جدی تاًکید کرد و خواستار حمایت هرچه بیشتر مسئولین از بخش کشاورزی و ن.ص.ک شد. در ادامه خواستار عملی شدن مسئله و تحت پوشش قرار گرفتن کشاورزان در بیمه تاًمین اجتماعی و قانون معافیت سهم بیمه کارفرمایی شد.

فرخوان عضویت در نظام صنفی

۱۳۹۲/۳/۱۳- ساعت 09:37:35

کشاورزان کردستانی برای عضویت در نظام صنفی فراخوانده شدندسنندج - رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کردستان، ارائه هر گونه خدمات به بهره برداران بخش کشاورزی و منابع طبیعی را از کانال این

نظام دانست و خواستار عضویت کشاورزان در این تشکل شد.به گزارش خبرنگار ایرنا، عبدالله فرجی شامگاه یکشنبه در دیدار اعضای هیات مدیره نظام صنفی کشاورزان استان با استاندار در سنندج، از رسانه های گروهی استان خواست نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان را بهتر و بیشتر به فعالان این بخش بشناسانند.وی با اشاره به 110 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در استان کردستان، گفت: تاکنون هفت هزار و 500 بهره بردار عضو نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان شده اند.به گفته وی براساس قانون، این نظام صنفی برای فعالان این بخش پروانه فعالیت صادر می کند که این پروانه مبنای ارائه خدمات به بهره برداران است.وی با اشاره به اینکه تشکیلات نظام صنفی کشاورزی از سال 87 شکل گرفته و فعالیت رسمی آن از سال 88 آغاز شده است، گفت: این نظام بر اساس مصوبه هیات وزیران و مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و کاملاً قانونی است.وی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی را نظامی غیرسیاسی و غیرانتفاعی دانست و یادآوری کرد: این نظام صنفی در راستای احقاق حقوق کشاورزان گام برمی دارد و پل ارتباطی بین دولت و کشاورزان است.فرجی با بیان اینکه تقویت بخش اقتصادی در هر کشوری نیازمند توجه بیشتری به بخش کشاورزی است، گفت: مواد اولیه چرخه های اقتصادی توسط بخش کشاورزی تأمین می شود، بنابراین باید به این بخش اهمیت بیشتری داده شود.وی تاکید کرد: نظام صنفی کشاورزی باید مبنای ارائه خدمات از سوی سازمان جهاد کشاورزی، بانک ها و سایر ادارات ذیربط به کشاورزان باشد.وی اظهار کرد: برای جلوگیری از تخلیه روستاها و مهاجرت روستائیان به شهرها باید در کشاورزان انگیزه لازم ایجاد شود که این مهم توسط نظام صنفی با حمایت مسوولان قابل تحقق است.رییس نظام صنفی کشاورزی کردستان همچنین از مسوولان بانک های استان خواست که پروانه صنفی را مانند پروانه بهره برداری از سوی کشاورزان بپذیرند و خدمات مورد نیاز را براساس این پروانه به آنها ارائه نمایند.وی ساماندهی، سازماندهی و هویت بخشیدن به بهره برداران بخش کشاورزی و منابع طبیعی را از مهمترین اهداف تشکیل نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان ذکر کرد.ک/

 

معافیت کارگاه‌های کشاورزی دارای ۵ کارگر از پرداخت سهم بیمه

معافیت کارگاه‌های کشاورزی دارای ۵ کارگر از پرداخت سهم بیمهبا نظر نمایندگان مجلس کارگاه های کشاورزی که دارای ۵ کارگر باشند از پرداخت سهم بیمه معاف هستند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۶ خرداد) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بندهای الحاقی به ماده واحده بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور تبصره ای به بندالحاقی۴۰ این لایحه افزودند که معافیت کارگاه های کشاورزی دارای ۵ کارگر از پرداخت سهم بیمه مدنظر است.

براساس بند الحاقی ۴۰ کلیه کارگاههای کشاورزی مشمول نظام صنفی کشاورزان، در شمول قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر پنج نفر کارگر دارند- مصوب ۱۶/۱۲/۱۳۶۱ - و اصلاحات بعدی آن است. آئین‌نامه اجرای قانون مذکور توسط وزارت جهاد کشاورزی و صندوق تأمین اجتماعی ظرف یک‌ماه از تصویب قانون تهیه می‌شود و به‌تصویب هیأت‌وزیران می‌رسد.

براساس تبصره اضافه شده استفاده از معافیت اسناد رسمی و غیررسمی اراضی با هر مساحت قابل کشاورزی برای کشاورزان کافی است.25 تا 30 درصد محصولات کشاورزان ضایع می‌شود

25تا 30 درصد محصولات کشاورزان ضایع می‌شودرئیس نظام صنفی کشاورزی استان کردستان از ضایعات 25 تا 30 درصدی محصولات کشاورزی خبر داد و افزود: به‌دلیل نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی و همچنین مکانیزاسیون کشاورزی مدرن بخش زیادی از محصولات کشاورزی هدر می­رود.
عبداله فرجی خاطرنشان کرد: علاوه بر هدررفت محصولات چون کشاورز نمی‌تواند محصولات خود را نگهداری کند و یا آن را به‌صورت مستقیم عرضه کند ناچار واسطه‌ها و دلال‌ها نبض بازار و محصولات کشاورزی را به دست می‌گیرند.

وی با اشاره به اهمیت محصول سیب‌زمینی به‌عنوان یک غذای کامل گفت: امروزه سیب‌زمینی به‌عنوان غذای اقشار ضعیف شناخته می‌شود که باید با فرهنگ‌سازی این دید را عوض کرد.

فرجی ادامه داد: سیب‌زمینی به‌عنوان غذای کامل و غذای دوم جهان می‌تواند در سبد خانوار قرار گیرد تا تنوع غذایی به سفره‌های مردم راه یابد و علاوه بر ان از این محصول حمایت شود.رئیس نظام صنفی کشاورزی استان کردستان از هدررفت بالای آب در تولید سیب‌زمینی اظهار نگرانی کرد و یادآور شد: امروزه در استان کردستان آبیاری سیب‌زمینی به‌صورت سنتی است که برای هر کیلوگرم سیب‌زمینی 400 لیتر آب مصرف می‌شود.

فرجی اظهار داشت: اگر به جای آبیاری سنتی از سیستم آبیاری سنترپیوت استفاده شود، هدررفت آب به کمتر از پنج درصد می‌رسد و بازدهی تولید را 20 تا 40 درصد بالا می‌برد که در این میان مسئله صرفه‌جویی در آب مهمتر از خود تولید محصول می‌تواند باشد.

وی کشت صیفی‌جات را برای کشاورزان استان مشکل زا توصیف کرد و گفت:‌ کشت صیفی‌جات برای کشاورز مقرون به صرفه نیست. فرجی ادامه داد: چون برای صیفی‌جات راه صادرات باز نیست و تسهیلاتی برای کشاورز در این زمینه وجود ندارد و علاوه بر آن امکان عرضه مستقیم در بازاهای مصرف نیست کشاورز متضرر می‌شود.

وی با تصریح بر اینکه سطح کشت صیفی جات در استان کم است و این محصولات نوبرانه و فصلی هستند تصریح کرد: یکی از کشاورزان استان در کشت محصول سیر پنج میلیون در هکتار ضرر کرده و محصولش از بین رفته است.

حضور کم رنگ بخش ترویج در زمین‌های کشاورزی

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان کردستان همچنین از حضور کم‌رنگ بخش ترویج و مروجان جهاد کشاورزی در مزارع و زمین‌های کشاورزی استان و ابراز ناراحتی کشاورزان خبر داد و افزود: الگوی کشت مناسب و روش‌های نوین کشت برای کشاورز ارائه نمی‌شود و مسئولان جهادکشاورزی و مروجان مانند گذشته بر سر مزارع نمی‌آیند.

فرجی خاطرنشان کرد: با حضور مروجان و بخش ترویج در مزارع و زمین‌های کشاورزی می‌توان اشتغال‌زایی، افزایش تولید، افزایش انگیزه کشاورزان، بالا بردن راندمان تولید و الگوی کشت مناسب برای کشاورزی را تقویت کرد.

وی با تأکید بر اینکه کشاورز نباید سربار دولت باشد افزود: هر چقدر کشاورزان تأمین باشند و قدرت مالی آنها بیشتر باشد دولت و نظام هم مقتدرتر می‌شود. این مسئول با بیان اینکه استان کردستان میزان تولید در سطح کشور از میانگین کشوری بیشتر است گفت: میانگین 2.5 تن در هکتار بالاتر نسبت به کشور کافی نیست و با الگوی کشت مناسب می‌توان کشت را تا 30 تن در هکتار بالا برد./

خبرنگار: مژگان وفاییآمار بازدیدکنندگان سایت

3633907
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
5087
10895
26154
3530547
231304
301524
3633907

آی‌پی شما: 54.224.44.168
امروز: سه شنبه، 04 ارديبهشت 1397 - ساعت: 10:02:34

درباره ما

مدیر سایت: عبدالله فرجی

ایران - کردستان

09183752529

تلگرام مدیریت

admin@nsk-kurdistan.com

abdollahfaraji35@yahoo.com

تنظیمات فریم ورک

رنگ پیش فرض قالب را انتخاب نمایید:

فونت گوگل

منو فونت
بدنه فونت
عنوان فونت

بدنه

رنگ پس زمینه
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

عنوان وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

منو وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

وراپر اصلی

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

درج وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

دکمه وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
 
Top of Page