09183752529

25 تا 30 درصد محصولات کشاورزان ضایع می‌شود

25تا 30 درصد محصولات کشاورزان ضایع می‌شودرئیس نظام صنفی کشاورزی استان کردستان از ضایعات 25 تا 30 درصدی محصولات کشاورزی خبر داد و افزود: به‌دلیل نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی و همچنین مکانیزاسیون کشاورزی مدرن بخش زیادی از محصولات کشاورزی هدر می­رود.
عبداله فرجی خاطرنشان کرد: علاوه بر هدررفت محصولات چون کشاورز نمی‌تواند محصولات خود را نگهداری کند و یا آن را به‌صورت مستقیم عرضه کند ناچار واسطه‌ها و دلال‌ها نبض بازار و محصولات کشاورزی را به دست می‌گیرند.

وی با اشاره به اهمیت محصول سیب‌زمینی به‌عنوان یک غذای کامل گفت: امروزه سیب‌زمینی به‌عنوان غذای اقشار ضعیف شناخته می‌شود که باید با فرهنگ‌سازی این دید را عوض کرد.

فرجی ادامه داد: سیب‌زمینی به‌عنوان غذای کامل و غذای دوم جهان می‌تواند در سبد خانوار قرار گیرد تا تنوع غذایی به سفره‌های مردم راه یابد و علاوه بر ان از این محصول حمایت شود.رئیس نظام صنفی کشاورزی استان کردستان از هدررفت بالای آب در تولید سیب‌زمینی اظهار نگرانی کرد و یادآور شد: امروزه در استان کردستان آبیاری سیب‌زمینی به‌صورت سنتی است که برای هر کیلوگرم سیب‌زمینی 400 لیتر آب مصرف می‌شود.

فرجی اظهار داشت: اگر به جای آبیاری سنتی از سیستم آبیاری سنترپیوت استفاده شود، هدررفت آب به کمتر از پنج درصد می‌رسد و بازدهی تولید را 20 تا 40 درصد بالا می‌برد که در این میان مسئله صرفه‌جویی در آب مهمتر از خود تولید محصول می‌تواند باشد.

وی کشت صیفی‌جات را برای کشاورزان استان مشکل زا توصیف کرد و گفت:‌ کشت صیفی‌جات برای کشاورز مقرون به صرفه نیست. فرجی ادامه داد: چون برای صیفی‌جات راه صادرات باز نیست و تسهیلاتی برای کشاورز در این زمینه وجود ندارد و علاوه بر آن امکان عرضه مستقیم در بازاهای مصرف نیست کشاورز متضرر می‌شود.

وی با تصریح بر اینکه سطح کشت صیفی جات در استان کم است و این محصولات نوبرانه و فصلی هستند تصریح کرد: یکی از کشاورزان استان در کشت محصول سیر پنج میلیون در هکتار ضرر کرده و محصولش از بین رفته است.

حضور کم رنگ بخش ترویج در زمین‌های کشاورزی

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان کردستان همچنین از حضور کم‌رنگ بخش ترویج و مروجان جهاد کشاورزی در مزارع و زمین‌های کشاورزی استان و ابراز ناراحتی کشاورزان خبر داد و افزود: الگوی کشت مناسب و روش‌های نوین کشت برای کشاورز ارائه نمی‌شود و مسئولان جهادکشاورزی و مروجان مانند گذشته بر سر مزارع نمی‌آیند.

فرجی خاطرنشان کرد: با حضور مروجان و بخش ترویج در مزارع و زمین‌های کشاورزی می‌توان اشتغال‌زایی، افزایش تولید، افزایش انگیزه کشاورزان، بالا بردن راندمان تولید و الگوی کشت مناسب برای کشاورزی را تقویت کرد.

وی با تأکید بر اینکه کشاورز نباید سربار دولت باشد افزود: هر چقدر کشاورزان تأمین باشند و قدرت مالی آنها بیشتر باشد دولت و نظام هم مقتدرتر می‌شود. این مسئول با بیان اینکه استان کردستان میزان تولید در سطح کشور از میانگین کشوری بیشتر است گفت: میانگین 2.5 تن در هکتار بالاتر نسبت به کشور کافی نیست و با الگوی کشت مناسب می‌توان کشت را تا 30 تن در هکتار بالا برد./

خبرنگار: مژگان وفاییآمار بازدیدکنندگان سایت

2521382
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
6121
9695
70074
2382913
194609
521339
2521382

آی‌پی شما: 54.82.57.154
امروز: شنبه، 30 دی 1396 - ساعت: 16:10:02

درباره ما

مدیر سایت: عبدالله فرجی

ایران - کردستان

09183752529

تلگرام مدیریت

admin@nsk-kurdistan.com

abdollahfaraji35@yahoo.com

تنظیمات فریم ورک

رنگ پیش فرض قالب را انتخاب نمایید:

فونت گوگل

منو فونت
بدنه فونت
عنوان فونت

بدنه

رنگ پس زمینه
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

عنوان وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

منو وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

وراپر اصلی

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

درج وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه

دکمه وراپر

رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
رنگ پس زمینه
عنوان ماژول ها
کد رنگ
لینک رنگ ها
تصویر پس زمینه
 
Top of Page